طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۹ اردیبهشت, ۱۳۹۶ | کد خبر : 1234 | نویسنده : مدیر فنی سقلاتون
 •   

    یکی از اصلی ترین نیاز ها و البته خواسته های عمومی جامعه ی شهری داشتن شهری پاک و سبز است. اگر ذیل تعامل مسولان از نقش نماینده ی شهرستان و مسولان ادارات و سازمان ها صرفنظر کنیم یقینا شهرداری و شورای شهر نقش بی بدیلی می توانند در این زمینه ایفا کنند. در مطلب […]

   

  یکی از اصلی ترین نیاز ها و البته خواسته های عمومی جامعه ی شهری داشتن شهری پاک و سبز است.
  اگر ذیل تعامل مسولان از نقش نماینده ی شهرستان و مسولان ادارات و سازمان ها صرفنظر کنیم یقینا شهرداری و شورای شهر نقش بی بدیلی می توانند در این زمینه ایفا کنند.
  در مطلب پیش روی به گردشگری به عنوان یکی ازساختارهای مهم توسعه ای و البته یکی از اجزای اصلی مبلمان شهری می پردازیم.

  قبل از ورود به بحث لازم است توضیح دهم که مبلمان شهری به تناسب ، همگونی و هارمونی تمامی اجزای شهری می پردازد که می تواند باعث رونق و شکوه شهر شود.
  از سوئی دیگر باتوجه به اینکه هویت زائی مفهوم بالذات مبلمان شهری است طبعا نقش فرهنگ در این تعریف و بالطبع هویت زائی نقشی اساسی است.
  اما فرهنگ به مجموعه ای از باورها ، اشتراکات ، و نقاط مشترک و سمبلیک گفته می شود که باعث تمیز انسان ها ، شهرها، و حتی کشور ها از یکدیگر می شود.
  زبان ، پوشش ، آداب اجتماعی ، غذاها ، سنت ها و مواردی از این دست ذیل مفهوم فرهنگ تعریف می شوند.
  شهر گچساران را حقیقتا باید هندوستان کوچکی نامید که مجموعه ای از همه ی این موارد را با تفکیک ایلیاتی و گویشی در خود جای داده است .
  طبعا مسولان و برنامه ریزان شهری می توانند با عنایت به این ظرفیت قدم های بزرگی برای توسعه ی شهرگچساران بردارند.

  این روزها مشکلات اقتصادی و تنگی معاش باعث ایجاد جامعه ای افسرده ، نا امید و مهم تر از آن افزایش بزهکاری های اجتماعی و در نتیجه روی آوردن جوانان به تفریحات نا سالم و کاذب و افزایش فشار به خانواده ها و هم چنین مسولین شهری شده است.

  ناتوانی در یافتن شغل ، کم اثر بودن تلاش های مسولین برای حل معزلات اشتغال و نبود زمینه ی لازم برای ایجاد شغل از مهم ترین مشکلات شهری گجساران و بالطبع ایران عزیزبحساب می آید.
  در این یادداشت سعی می شود به ظرفیت هائی اشاره گردد که می تواند زمینه ساز رفع مشکل اشتغال با توجه به عدم وابستگی به نفت باشد.
  گچساران به نوعی شاه راه ارتباطی جنوب کشور به شهر های بزرگ اصفهان و شیراز و حتی مرکز کشور است.
  ایجاد زیرساخت های اولیه و توسعه ای می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی شهروندان را حل نماید.

  الف ) : گردشگری : سالانه هزاران مسافر لاجرم مسیر گچساران را برای مسافرت و حرکت به سمت بنادر و شهرهای جنوبی چون گناوه و دیلم و استان خوزستان انتخاب می کنند از سوئی دیگر مسافرانی هم که از خوزستان و بوشهر و ..قصد مسافرت به یاسوج و شیراز و اصفهان را دارند لاجرم از گچساران عبور می کنند.
  در درجه ی اول امکانات عمومی چون پارک ها ، فضاهای سبز و بازار پر رونق می تواند با جذب مسافران و گردشگران به درآمدی پایدار و عمومی برای شهروندان منجر شود.
  در گامی دیگر این پتانسیل می تواند از وابستگی عمومی شهروندان به استخدام در شرکت نفت بکاهد.
  ب ) : برپائی بازارچه های فصلی و دائم : این موضوع می تواند ضمن ایجاد اشتغال برای شهروندان به طور مستقیم به افزایش درآمدهای شهرداری و در نتیجه افزایش درآمدهای شهری و هزینه کرد آن در آبادانی شهر منجر شود.
  طبعا مکان یابی صحیح و شکل برپائی این بازار چه ها از اهمئیت بالایی برخورداراست به گونه ای که هم جذب کننده باشد و هم خود تبلیغی باشد که گردشگران را تشویق کرده و به افزایش سالانه ی آنها بیانجامد.

  پ ) : تدارک امکانات لازم رفاهی : پارک ها و فضای سبز المان هائی دارند که الزامات اولیه ی شان به حساب می آید.
  المان هائی چون سایبان ها ، کیوسک های راهنمائی ، سرویس های بهداشتی ، چمن کاری خلاقانه و سبز ، سهولت دسترسی به بازار ، امنیت و مواردی از این دست .
  طبعا تعدد پارک ها با توجه به حجم گردشگران و معرفی صحیح باید در نظر گرفته شود.
  ج ) : ترافیک روان : طبعا برای هر مسافری که از یک شهر می گذرد و یا ساعاتی در آن شهر اطراق می کند ترافیک می تواند آزار دهنده و خسته کننده باشد.
  پس لازم است مدیران شهری به طبع جمعیت شهر و حجم مسافران خیابان ها را بر اساس این ظرفیت طراحی نمایند.
  گچساران با آنکه شهر خیلی بزرگی به حساب نمی آید اما در ساعاتی از شبانه روز ترافیک مرکز شهر با وجود طرح پرسرو صدای زیرگذر کلافه کننده و طولانی است.
  د ) : شناسنامه دار کردن بازار ها : این مساله بسیار مهم یک مشوق و تبلیغ خوب برای جذب گردشگر و در نهایت درآند عمومی است .
  در نظر داشته باشید بازارهائی را که در شهر های مختلف کشور با نام روزهای هفته برپا کرده و به رونق گردشگری انجامیده است بازارهائی چون سه شنبه بازار ، پنج شنبه بازلر و یا جمعه بازار…
  ح ) : توجه به تلفیق سنت ها و تجارت روز : قطعا ورودی بازار بیشتر از رنگ و لعاب غرفه ها جذب کننده است پس لازم است اگر بازار دائمی باشد که به شکل سنتی طراحی شود مانند آنچه در بازار زند شیراز شده است و ..یا اینکه اگر موقتی است بجای بنرهاو پارچه نوشته هائی که چهره اینا زیبا به بازار می دهند از المان های سنتی و فرهنگی که می توانند هم معرف فرهنگ عمومی شهر باشند و هم به جذب مسافران کمک کنند استفاده کرد‌.
  خ ) احداث خانه های مسافر : شهرداری ها می توانند با احداث این خانه ها و اجاره ی آن به مسافران علاوه بر جذب گردشگران زمینه ی لازم را برای کسب درآمدی پایدار از این صنعت فراهم آورند.
  بعدا این موضوع می تواند علاوه بر درآمد شهرداری از این راه به کسب درآمد مردم هم منجر شود چرا که آنها نیز می توانند سوئیت های اجاره ای مناسب و با امکانات کافی ساخته و در طول سال به کسب درآمد بپردازند.
  در گفتار بعدی به اجزای دیگر و البته تعریف مشروح تر مبلمان شهری به عنوان اصلی ترین بنیان بنای یک شهر پرداخته می شود.
  سعید محمد زاده(دانشجوی دکتری استراتژیک )
  کاندیدای پنجمین دوره انتخابات شورای شهر دوگنبدان

  ابرچسب ها :
  امروز جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • ۲۱۴زندانی جرائم غیر عمد در کهگیلویه و بویراحمد آزاد شدند
 • توسعه ۲۸ مخزن در قالب قراردادهای عملیات محور در مناطق نفت‎خیز جنوب
 • درگیری بر سر انتقال آب در کهگیلویه و بویر احمد
 • گزارش تصویری از بازدید مهندس صیدالی مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران از پروژه ایمن سازی خطوط لوله گازو گاز مایع ۹۰۰ پازنان ۲
 • مراسم یادبود مرحوم محمد تاجگردون با حضور جمعی از مسئولین نظام و اقشار مختلف مردم در مسجد نور تهران برگزار شد. گزارش تصویری
 • گزارش تصویری از بازدید مهندس صیدالی مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران و هیئت همراه از خطوط لوله صادراتی وتلمبه خانه گوره
 • تماشاگران گچسارانی ، رفیق روزهای خوب هستند ، رفیق خوب روز ها »
 • فراخوان مشترک باشگاه و کانون هواداران نفت و گاز گچساران
 • مجتمع تجاری مهرآفرین گچساران در بهترین نقطه شهرستان گچساران آماده واگذاریست.
 • قهرمان مسابقات والیبال گرامیداشت یاد و خاطره شهید حججی اداره HSEشرکت بهره برداری نفت و گاز مشخص شد.
 • گزارش تصویری نشست شورای اداری شهرستان گچساران با حضور وزیر نفت/امام جمعه گچساران:جذب نیروها قانونی و شفاف باشد/تاجگردون:در کنار نیروهای قراردادی به معیشت نیروهای پمانکاری هم توجه شود/زنگنه:گچساران قطب پتروشیمی می شود
 • گزارش کامل جلسه شورای اداری استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور وزیر نفت/حاشیه ها+تصاویر
 • پیام تشکر یکی از بزرگان منطقه بویراحمد گرمسیر(خیرآباد و لیشتر) از دکتر تاجگردون
 • حضور دکتر خالقی وزیر کار دولت خاتمی و نماینده دوره ششم اصفهان در مجلس شورای و مشاور ایثارگران زنگنه وزیر نفت در گچساران
 • نامه یک کارگر نفتی گچساران به نمایندگان استان خوزستان بوشهر و کهگیلویه وبویراحمد چه شد وعده های انتخاباتی تان؟
 • گزارش تصویری از مراسم تودیع و معارفه مهندس ظفری شهردار جدید گچساران
 • جلسه تودیع و معارفه پلیس راهور شهرستان گچساران در فرمانداری گچساران برگزار گردید
 • مهندس صیدالی مدیرعامل نفت گچساران اقدامات تاجگردون در استان همه مارا به حرکت واداشت راه ایجاد اشتغال ؛توسعه تکنولوژی و ایجاد شهرک های فعال و اثر گذار نفت وگاز میباشد
 • پاسخ احمد عوض پور به نامه های مکرر جوانان قشقایی به مهندس صیدالی مدیرعامل نفت گچساران